top of page

צילום הופעות - מדריך

לתחום הצילום נכנסתי דרך הרגל של צילום הופעות, אני חולה על מוזיקה ועם המצלמה פשוט יכולתי לראות עוד ועוד הופעות, אבל מאוד מהר גם הצילום הפך להיות עניין מרכזי והאדרנלין מתוך ההופעה היה עבורי מחלק מהצילום, איך להעביר את הרגע הזה, את הרגש הזה? לאט לאט למדתי לצלם יותר טוב, התפתחתי עם הזמן והשתנתי. אז לפניכם מדריך, או רשמים, מהחוויות שלי בעולם הזה ואיך אפשר לעשות את זה טוב יותר.

שירן קרני בינת אל פאנק

שירן קרני - בינת אל פאנק

אני אתחיל מהצד הטכני, אספר קצת על הציוד שיש לי, על איך לתפעל את המצלמה ואז אעבור לדברים שהם קצת יותר אומנותיים, כמו זוויות צילום ועריכת התמונות. אז יאללה, צוללים לחלק הטכני.

טכני

השלב הראשון הוא החלק הטכני, כי למרות שבצילום הופעות מה שחשוב זה הרגש, כדאי להתחיל מהצד היבש, להפנים מה שאפשר ולהמשיך הלאה.

ציוד לצילום הופעות

רושמת מה הציוד שלדעתי נראה לי מתאים לצילום הופעה, אבל, כל אחד והטעם שלו והסגנון שהוא אוהב וגם חשוב לזכור שהציוד הוא רק כלי למה שאנחנו רוצים להעביר ואפשר לעשות הרבה אם הציוד שקיים.

מפתח צמצם גבוה

אני מצלמת עם mark35d וכרגע יש לי שתי עדשות 50mm 1.8  ו 70-200 2.8.  
פעם צילמתי עם mark70d  ועדשת Tamron 17-50mm 1.8.
הציוד תמיד מתחלף ומתקדם, אבל לשים דגש על שני דברים, התאורה בצילום הופעות היא מאוד חשוכה, לכן צריך עדשות שיכולות לספוג הרבה אור, לכן חשוב שהמפתח של הצמצם של העדשה יהיה גבוה, זאת אומרת ערכים נמוכים של f  (כמו 1.8  או 2.8).

עדשת טלה

והדבר החשוב השני, זה המרחק למצולם, בהופעות, לעומת צילום סטודיו, אי אפשר להתקרב יותר מידי למצולם, צריך להשתדל לא להפריע, לכן כדי ליצור תמונות של קלוזאפים של האומן, נוח שתהיה עדשת טלה - עדשה עם אורך מוקד גבוה (לדוגמא עדשת 70-200) אני גם משתמשת בעדשת 50mm כדי להצליח לתפוס את כל ההרכב ביחד.

חצובה

הדבר האחרון הוא חצובה, הרבה צלמי הופעות מצלמים עם חצובה עם רגל אחת - מונופד, כדי שהמצלמה תהיה הרבה יותר יציבה, בצורה הזאת אפשר למעשה לצלם עם מהירות תריס יותר נמוכה כך שיכנס יותר אור לחיישן, אסביר על זה עוד מעט. אבל, בנתיים אני מצלמת בלי, מאפשר לי לזוז בקלות רבה יותר.

איך מתמודדים עם התאורה?

השלב הבא הוא מה עושים, איך מתפעלים את המצלמה כדי לצלם מדהים הופעות.

כמה קונבנציות, בדרכ בצילום הופעות כדי לא להפריע למהלך ההופעה ולא לגנוב תשומת לב מהאומן, נהוג לא להשתמש בפלאש, כך שבאמת מבחינת תאורה המצב מאתגר. אגב, מומלץ אפילו ללבוש בגדים לא צעקניים, שחורים, כדי להיות חלק מהחלל ולא להפריע.

ISO

מלבד הציוד שיכול לעזור, ישנם כמה דברים נוספים שנהוג לעשות, קודם כל להרים ISO, ה-ISO הוא מדד לרגישות של החיישן לאור, ככל שהISO יותר גבוהה ככה הוא יותר רגיש מצד אחד, אבל גם מגביר רעשים, גרעיניות, לכן אם אפשר מומלץ להשתמש בISO נמוך, אבל בהופעות אין אפשרות אחרת מצד אחד ומצד שני העין כבר רגילה ואולי אפילו מחפשת את הISO הגבוהה בתמונות של הופעות. הISO המומלץ הוא תלוי מצלמה, לכן שווה לבדוק איזה ISO נראה לכם טוב.

דורון טלמון - ג'ין בורדו - אמפי שוני

דורון טלמון - ג'יין בורדו - אמפי שוני

Exposure Time - 1/100 sec
F number - 6.44
ISO - 2000
Focal Length - 200mm

מהירות תריס

מהירות התריס היא כמה זמן הצמצם פתוח לאור, ככל שהוא ארוך יותר זמן יכנס יותר אור מצד אחד, מצד שני כאשר יש תנועה, ככל שזמן הצילום ארוך יותר נראה את כל התנועה וכך יצור מריחה.
אם רוצים לצלם מישהו בצורה רגילה (לא מרוח) אז יש מהירות מומלצת שהוא שהו יחס לאורך המוקד ועם הבנה של מה המהירות שהמצולם זז. אבל, מכיוון שמדובר בתאורה אתגרית, אני מצלמת הרבה תמונות במהירות תריס נמוכות ומקווה שאחת מהן תהיה בסדר. אני גם נשענת על כל מה שאפשר, קיר, ריצפה, כסא, משתדלת לעמוד בצורה יציבה, ואז אני מצלמת במהירויות מאוד נמוכות שמכניסות יחסית הרבה אור, בן 40-100 - מהירות תריס.

itamar_duari_mali_aroesti_mekudeshet.jpg

איתמר דוארי - פסטיבל ירושלים למוזיקה מקודשת

דוגמא לצילום שהמריחה בה מאוד תורמת, רואים שיש קצת מריחה במקום של התנועה בידים.

Exposure Time - 1/80 sec
F number - 2.8
ISO - 2500
Focal Length - 155mm

והחלק האומנותי!

עכשיו, אולי קצת רעיונות לדברים שיותר מעבירים רגש.

זוויות צילום בהופעה

הצד היבש הוא שצריך לצלם הרבה זויות צילום, שתהיה תמונה של המצולם מקרוב, ותמונה מרחוק של כל ההרכב, מצד אחד ומצד שני. הצד המעניין הוא לנסות לחשוב על זויות שונות, שיוצרות תחושות אחרות, לדוגמא לעשות פוקוס לא רק על המצולם, אלא על הידים, על הגיטרה, על המיקרופון, לצלם מגבוהה מאוד, מנמוך מאוד, לנסות ליצור בוקה מאוד מובהק. אולי ליצור מריחות של התמונה בכוונה, כדי להראות את התנועתיות. אולי תנועת ידיים של הקהל עם האומן, אולי לצלם מאחורי הבמה, כל הרעיון שיש.

אפרת קולברג - צילום הופעה

אפרת קולברג - צילום הופעה

Exposure Time - 1/83 sec
F number - 2.83
ISO - 500
Focal Length - 200mm

לתפוס את הרגע

בניגוד לצילום סטודיו שאז יוצרים את הרגע, בצילום הופעות מחכים לרגע, עם הרבה סבלנות, זה מזכיר לי צייד, צריך להיות מאוד מרוכזים בלחפש את הרגע , ששם קורה המשהו הזה ואז לצלם אותו. לכן כדאי להיות קשובים כל הזמן וכל הזמן לחפש את העניין איפה הוא קורה.

Carmen_Moncada_mali_aroesti_flamenco_jer

Carmen Moncada at Tabanco El Pasaje

Exposure Time - 1/80 sec
F number - 2.8
ISO - 1250
Focal Length - 70mm

עריכת התמונות

סינון התמונות

כמה מילים על בחירת תמונות, בסוף צילום הופעה יהיו לכם ימבה תמונות, לא ימבה גריליון מיליון תמונות והמשימה היא לבחור כמה שיותר מהר עם כמה שפחות תמונות בסוף כדי שיהיה אפשר להשקיע כמה שיותר זמן בעריכה. אני פשוט מסמנת את התמונות שאהבתי ואת היתר לא אפגוש אף פעם.

עריכת תמונות מהופעה

בצילום הופעות לעריכה יש חלק חשוב, אפשר לעשות הרבה דברים אחר כך.
נתחיל בגוונים של הצילום, אפשר להחליף אותם לגמרי, נהוג להעלות קלאריטי וקונטרסט בצורה משמעותית, לנסות שחור לבן, לנסות פריסטים מוכנים, אבל אולי אני נכנסת יותר מידי לפרטים, באופן כללי, בצילום הופעות התמונות הן רק החומר גלם לעריכה אחר כך.

ואין כמו תמונת לפני ואחרי

editing_lightroom_example_before_after.j

הסבר על עריכת לייטרום של תמונה מהופעה

יובל דה לוי - תאטרון תמונע

Exposure Time - 1/60 sec
F number - 5
ISO - 1600
Focal Length - 50mm

העריכה בתמונה הייתה הגברת הקונטרסט וקלאריטי

לא אכנס לפרטים, הנה מדריך לעריכת תמונות בלייטרום,

ועוד אחד : )

פריסטים בצילום הופעות יכול מאוד לשדרג את התמונות

אני משתמשת בפרסטים של ג'אק אולסון (בתשלום) - לינק לפריסטים

והנה לינק נוסף לפרסטים (בתשלום סימלי) שבצילום הופעות יכול מאוד לתרום - לינק לפריסטים

מה, כבר נגמר?

אני מאוד אוהבת מוזיקה ומוצאת בצילום מוזיקה חיבור לעולם הזה, לאנשים, למוזיקה, לאמנות וגם מוצאת בצילום מוזיקה דרך להביע את האני האישי שלי. מקווה שכל מה שכתבתי תרם, אשמח לשמוע הערות מכל סוג, רעיונות מכל תחום וגם סתם היי תמיד כיף.

מוזמנים להציץ בעמוד צילום מוסיקה שלי

מלי

bottom of page